X
تبلیغات
رایتل

اشاره:

۱. مسعود فراستی با این رویکرد که برخی فیلمها ارزش نمره دهی ندارند و برخی دیگر با آنکه فیلمهای بدی هستند، می توان این اعتنا را به آنها داشت که وارد رِنج نمره دهی شوند - و البته نمره ی صفر بگیرند - اقدام به ستاره گذاری و نمره دهی به فیلم ها می کنند.

بنابراین، به عقیده ی ایشان، باید بین فیلمهای بی ارزش و فیلمهای با نمره ی صفر تفاوت گذاشت چراکه نمره ی صفر، خود، ارزش وجودی دارد و نشان دهنده ی این است که یک فیلم "بد" اما قابل اعتنا (و نقد) است. با این تعریف، فیلم بی ارزش یعنی یک فیلم "ماقبلِ بد" و فاقد هرگونه ارزش جهت اعتنا کردن به آن.

۲. جداول زیر اختصاصاً توسط این وبلاگ تهیه، تنظیم، و منتشر گردیده است. لذا هرگونه استفاده از آن با ذکر نام این وبلاگ (استاد مسعود فراستی) به عنوان منبع بلامانع است.

۳. ترتیب فیلم های جداول زیر بر اساس حروف الفبا (ی انگلیسی) است.

۴. بازه ی نمره دهی، طبق استاندارد جهانی منتقدین، از صفر (۰) تا چهار (۴) می باشد.

۵. امتیازات فیلم های ایرانی، از نظر مسعود فراستی، با امتیازات فیلم های خارجی قابل مقایسه نیستند، اما اگر کسی اصرار بر مقایسه دارد، پیشنهاد ایشان این است که ۲ امتیاز از فیلم های ایرانی کم کند تا مقداری با فیلم های خارجی قابل مقایسه شود. 

6. مستقیماً از قول جناب فراستی:

فیلم ها (در امتیاز دهی) اول با خودشان مقایسه می شوند. یعنی اینکه اگر فیلمی دارد حرف کوچکی می زند و چیز کوچکی می گوید و درآمده است، نمره می گیرد، اما یک فیلمی که ادعای خیلی بزرگی دارد و در نیامده است، نمره ی کمتری نسبت به فیلم اول می گیرد. به همین دلیل مثلاً شما می بینید که به "راشامون" صفر می دهم با اینکه معلوم است که فیلم صفر نیست به معنی متداول، اما وقتی کاری را که می خواهد بکند نمی تواند انجام دهد، صفر است. یعنی نسبت به مجموعه ی سینما صفر نیست و ممکن است از خیلی فیلم های صفرِ دیگر خیلی بالاتر باشد، اما دارد یک حرف بزرگ می زند، یک کار فرمی بزرگ می کند، و به شدت در این کار ناتوان است. این، متر ستاره دهی هاست که برخی دوستان از آنها تعجب می کنند. "همشهری کین" صفر می گیرد. "راشمون" صفر می گیرد. چون دارند حرف بزرگی می زنند و ادعای فرمی بزرگی می کنند و در هر دو زمینه ناموفق اند و به همین دلیل است که صفر می گیرند. اما یک فیلم کوچک تر که ادعای خیلی کمتری دارد و کار فرمی کوچک تری هم انجام می دهد، نیم ستاره، یک ستاره می گیرد. این یعنی چنین فیلمی از آن فیلم های به اصطلاح بزرگ هم بالاتر است؟ به این معنی که گفتم، بله.

7. تعدادی از فیلم های درخواستی دوستان در لیست زیر موجود نیست که علت آن یکی از موارد زیر است:

الف) بیش از یک فیلم با نامی که دوست وبلاگی مان درخواست کرده، موجود است و ایشان مشخص نکرده اند که کدام یک از آنها منظور نظرشان است.

ب) فیلم درخواستی، قبلاً امتیاز دهی شده است و تا کنون نظر استاد نسبت به آن فیلم تغییر نکرده است. اسامی این فیلم ها در درخواست های اخیر به شرح زیر است:

ج) نام فیلم به فارسی ذکر شده است.

برای برطرف شدن مشکلات فوق، از تمامی عزیزان خواهشمندم که جهت درخواست فیلم به نکات زیر توجه فرمایند:

آ) ابتدا امتیاز های قبلی استاد را به فیلم ها مطالعه کنند. برای این کار می توانند از گزینه "جدول ارزش گذاری/ ستاره دهی" در منوی "موضوعات وب" که در سمت راست وبلاگ قرار دارد، استفاده کنند.

بـ) در صورت موجود نبودن فیلم در لیست های قبلی، نام آن را به انگلیسی ارسال فرمایند و حتی الامکان نام فیلمساز یا سال تولید آن را نیز ذکر بفرمایند تا احیاناً مشکل "الف" بروز نکند.

8. فیلم های خارجی سال 2014 که در جدول مربوطه موجود نیستند را استاد هنوز ندیده اند.

 

جهت دانلود فایل جدول ارزش گذاری، "اینجا" را کلیک کنید.تاریخ : شنبه 16 اسفند 1393 | 10:32 | نویسنده : سیّد جواد یوسف بیک | نظرات (3)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.